Cart 0

IPÉ

Původ dřeviny Ipé je Střední a Jižní Amerika. Vyskytuje se nejvíce v oblastech Brazílie, Peru, Venezuely, Bolívie, Kolumbie a Mexika.

Barva čerstvého dřeva Ipé je světle zelená, časem tmavne do odstínu olivově hnědé. Typická je pro Ipé struktura s jemným žilkováním, které má v cévách žluté uloženiny. Obvyklé a přirozené jsou barevné a hmotnostní odchylky mezi jednotlivými prkny.

Ipé se řadí mezi jednu z nejkvalitnějších dřevin světa. Hustota dřeva se pohybuje mezi 1050-1300 kg/m3. Jedná se tedy o velmi těžkou a tvrdou dřevinu. Mezi klíčové vlastnosti této dřeviny rozhodně patří fakt, že se minimálně kroutí a málo sesychá. Ipé je obtížně zápalné, vysoce odolné vůči hmyzu, plísním, škůdcům a hnilobě.

Ipé a teak jsou jediné dřeviny, které jsou vhodné pro montáž na krytý spoj.

Stejně jako je tomu u dalších exotických dřevin, tak i Ipé může při kontaktu s vodou ze začátku vyplavovat taniny ve formě tmavé tekutiny. U této dřeviny je to v malé míře, nicméně doporučujeme chránit okolní stavební prvky a zajistit odvod vody. Také doporučujeme používat ocelové vruty a zamezit kontakt dřeva s železnými prvky.

Ipé se také používá na výrobu nábytku, vodních staveb, lodních konstrukcí, či mostů.

Dodávané rozměry:

Klasický decking: rozměr 21×145 mm

IPÉ eboty (pro montáž na skrytý spoj): rozměr 20×135 mm

Spoje se pouze zacvaknou do sebe na plastové podložce a je hotovo. Výška je pouze 30 mm.

IPE IPE_Eboty (1)

Dřevěná dlažba:

Snadná montáž bez šroubování!

Spoje na plastové podložce se zacvaknou do sebe a podlaha je hotová! Výška je pouze 30 mm.

ipe (1)

Dodávané rozměry: 30x300x300 mm